
Videoproduktion för energi- och teknikbolag som skapar förståelse
Vi producerar explainerfilmer och 3D-animationer som gör komplex teknik tydlig och engagerande.
För energibolag, teknikföretag och infrastruktursatsningar visualiserar vi fjärrvärme, elnät, vätgasprojekt och innovationer på ett sätt som både tekniker och beslutsfattare förstår.

Vi förstår utmaningarna inom energi och teknik
Att förklara tekniska system för olika målgrupper är ofta en utmaning – oavsett om det handlar om att presentera ett nytt projekt för kommunen, visa en prototyp för investerare eller utbilda personal i säkerhetsrutiner.
Vi hjälper företag inom energibranschen och tekniksektorn att förenkla det komplexa utan att tappa detaljnivån. Genom att kombinera teknisk precision med tydlig berättelse skapar vi engagerande videor och animerade filmer som når både experter och allmänhet.
Uniper - Omställningens skala
Uniper förklarar problematiken i expanderingen av elnätet för framtidens elbehov.
Ellevio
Video för Ellevio om den nya prismodellen baserad på effekt, och vad man kan göra för att sänka sina effekttoppar med enkla medel.
SYSAV - Carbon Capture and Storage
SYSAV beskriver hur de planerar att bli klimatpositiva till 2030.
Waves4Power - WaveEL
Waves4Power förklarar vetenskapen bakom deras vågkraftverk och demonstrerar hur deras WaveEL-boj fungerar.
Dlab - Om oss
Dlab förklarar hur deras verksamhet kan förbättra din förståelse för elnätsdata och hur du kan använda den.
Cirkulär Ekonomi
I denna informationsfilm förklarar fyra branschorganisationer tillsammans hur Sverige verkar för en cirkulär ekonomi.
Några av våra produktioner inom energi och teknik:

Så använder energibolag video
3D-visualisering av tekniska system
Visualisera processer som energiproduktion, fjärrvärme och eldistribution med realistisk 3D-animation – en effektiv företagsfilm som gör det svåra begripligt.
Kommunikation och beslutsunderlag
Använd video för att presentera prototyper och projekt visuellt för kommuner, investerare och intressenter.
Utbildning och intern kommunikation
Förklara rutiner, säkerhetsprocesser och tekniska system med tydliga och engagerande utbildningsfilmer som stärker förståelse och säkerhet.
Din film – från start till mål
Varje filmprojekt ser olika ut beroende på era behov och önskemål, men så här ser en vanlig produktion ut:
- Uppstart och manus
- Storyboard och design
- Animation och eller filmning
- Röstinspelning
- Leverans
Fast pris och obegränsade feedbackrundor ingår alltid!

Redo att visualisera er lösning så att alla förstår?

Petter Fulford
VD & Projektledare
+46730917644
petter.fulford@explainer.se